V prvých mesiacoch života vášho bábätka, je alfou a omegou pravidelná kontrola jeho stolice. Okrem konzistencie a taktiež pravidelného vyprázdňovania, by ste si mali všímať aj jej farbu. V niektorých prípadoch môže ísť len o nevinný prejav, inokedy o známky ochorenia.
Žltá je dobrá
Žltá stolica signalizuje, že je všetko v poriadku. Jej konzistencia môže byť mierne, alebo viac riedka. V oboch prípadoch je to úplne normálne. Vaše bábätko by malo kakať aspoň štyrikrát denne. pokiaľ sa tento počet rapídne zvýši, mali by ste sa poradiť so svojím pediatrom.
Ak pripomína tú dospelácku, mali by ste spozornieť
Tmavohnedá stolica taktiež neznamená nič vážne, a to hlavne u detí ktoré okrem materského mlieka dostávajú už aj inú stravu. Ak vaše bábätko pri kakaní príliš tlačí, stolica je nepravidelná, alebo sa objavuje len raz, či dvakrát za deň, môže ísť o zápchu. V tomto prípade, by ste si mali všímať aj jej zápach. Ak je výrazne nepríjemný, taktiež navštívte lekára, alebo sa s ním aspoň poraďte.
Niečo nie je v poriadku
Zelená stolica je už trochu iný prípad, tu by ste mali spozornieť, pretože môže ísť o viacero problémov. Medzi najčastejšie dôvody patrí alergia, alebo intolerancia na laktózu. Nezaškodí, ak váš lekár dieťatku urobí test. Pred tým, ako ho navštívite, však môžete vyskúšať niekoľko vecí. V prvom rade sa vyhnite konzumácií mliečnych výrobkov. Môže sa jednať aj o narušenú mikroflóru. Z časti dokážete svojmu bábätku pomôcť aj tým, že začnete užívať probiotiká, alebo piť nápoje ako je napríklad acidko. Črevnú mikroflóru podporíte aj špeciálnymi prostriedkami určenými pre deti, dostanete ich v lekárni bez predpisu, no malá rada od pediatra nikdy nezaškodí. Ďalšou vecou, ktorá spôsobuje zelenú farbu stolice, je nadbytok železa, a to hlavne vo vašej strave. Táto minerálna látka sa však môže nachádzať aj v umelom mlieku pre dojčatá.