Ceny ropy sa vo štvrtok skončili zmiešané, pričom americké ceny sa mierne zotavili z obáv, ktoré vyplynuli z toho, že prezident USA Donald Trump podpísal zákon, ktorý podporuje protestujúcich Hong Kongu, čím sa zvyšuje napätie s Čínou.
Ropa Brent stratila 14 centov alebo 0,2% pri hodnote 63,62 USD za barel, čím sa vyrovnali predchádzajúce straty.
West Texas Intermediate zvrátilo straty a uzavrelo 13 centov, alebo 0,2%, na 58,24 dolárov.
Čína varovala US, že v reakcii na právne predpisy USA podporujúce protivládnych demonštrantov v HK podnikne „pevné protiopatrenia“.
Investori sa obávajú, že tento krok by mohol ďalej oddialiť predbežnú dohodu medzi Spojenými štátmi a Čínou o ukončení ich obchodnej vojny, ktorá spomalila svetový hospodársky rast a následne aj spotrebu ropy.
„Schválenie hongkonských právnych predpisov podporujúcich demonštrantov pravdepodobne spochybní obchodnú dohodu, pretože Čína zopakovala svoju hrozbu odvetných opatrení,“ uviedol Hussein Sayed, hlavný trhový stratég spoločnosti FXTM.
„Ak majú investori podozrenie, že obchodná dohoda je v skutočnom nebezpečenstve, očakajte výrazný výpredaj v decembri. Investori zatiaľ využívajú prístup „počkajte a uvidíte“.
Podľa údajov vlády v stredu minulý týždeň vzrástli zásoby ropy v USA o 1,6 milióna barelov, pretože produkcia stúpla na rekordných 12,9 milióna barelov za deň a rafinérske procesy sa spomalili.
Skorší výpredaj bol prehnaný, povedal Phil Flynn, analytik spoločnosti Price Futures.
„Celkové ekonomické pocity sú celkom dobré a to by malo viesť k zlepšeniu dopytu v budúcnosti,“ povedal Flynn. Zimné búrky na väčšine USA v tomto týždni môžu tiež zvýšiť dopyt po nafte.
Investori sa zamerali aj na budúci týždeň na stretnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a spojencov vrátane Ruska, skupiny známej ako OPEC, ktoré zadržiavajú výrobu na podporu cien.“
„Očakávame, že firma OPEC prevráti svoju súčasnú dohodu o znížení výroby, ktorej platnosť sa skončí na konci marca o tri až šesť mesiacov,“ uviedol ropný analytik UBS Giovanni Staunovo.
Ruské ropné spoločnosti navrhli nezmeniť svoje výstupné kvóty v rámci globálnej dohody až do konca marca, čím vyvíjajú tlak na OPEC, aby sa vyhli akejkoľvek významnej politickej zmene.
Navrhli tiež vylúčiť výrobu plynného kondenzátu, ľahkého oleja, z produkčných kvót, keďže Rusko sa v posledných mesiacoch snaží splniť svoje ciele v oblasti znižovania dodávok.
Libyjská národná firma, ktorá sa zmiernila s dodávkami, uviedla, že zariadenia na ropnom poli EL Feel s kapacitou 70 000 BPD utrpeli v posledných dvoch dňoch len malé škody, čo umožnilo obnovenie výroby.