Podľa nedávnych ruských zákonov bolo 175 spoločností zapísaných do registra, ktorý vyžaduje, aby údaje uchovávali šesť mesiacov na ruských serveroch.
Spoločnosti, ktoré odmietajú, podobne ako aplikácia Telegram pre súkromné správy, riskujú zablokovanie v Rusku.
Tinder povedala, že "sa zaregistrovala, aby bola v súlade".
Bolo však neoblomné, že „táto registrácia v žiadnom prípade nezdieľa žiadne užívateľské alebo osobné údaje s žiadnymi ruskými regulačnými orgánmi a ich vláde sme neposkytli žiadne údaje“.
Kto bol doteraz zablokovaný?
Zákon vyžaduje, aby každá webová stránka alebo aplikácia v registri poskytovala údaje miestnych používateľov na požiadanie spravodajským serverom, ako je napríklad vnútorná bezpečnostná služba FSB.
Keď Telegram odmietol odovzdať správy používateľov, ruské úrady minulý rok oznámili, že aplikáciu blokujú. Užívatelia sa namiesto toho uchýlili k anonymným proxy alebo VPN (virtuálnym súkromným sieťam), aby mohli pokračovať v prístupe k Telegramu.
Zakladateľ telegramu Pavel Durov tvrdil, že blok bol protiústavný, ale FSB argumentovala, že aplikáciu použil samovražedný bombardér v smrtiacom útoku na podzemný vlak v Petrohrade.
Internetová stránka o zdieľaní pracovných miest LinkedIn bola v roku 2016 zablokovaná za nedodržanie zákona.
Kritici tvrdia, že vláda sa snaží zakročiť proti internetu tým, že potláča disent a zvyšuje cenzúru, ale úrady hovoria, že sa snažia predchádzať terorizmu a kybernetickým útokom.
Minulý mesiac prezident Vladimir Putin podpísal do zákona zákon o „suverénnom internete“, ktorý má ruským orgánom umožniť odtrhnúť internet krajiny od zvyšku sveta.
Kým aplikácia ľavého a pravého posunu povedala, že neposkytla žiadne údaje o svojich používateľoch ruskému komunikačnému orgánu Roskomnadzor, nedala jasne najavo, ako bude reagovať na akékoľvek budúce požiadavky. Tinder je vlastnený Dallas-založené Match Group v USA.